top of page

Nowy system identyfikacji i rejestracji alpak.

W styczniu 2023 wchodzi w życie ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Rusza też aplikacja internetowa IRZplus obsługująca nowy system.

Alpaki. Nowy system identyfikacji i rejestracji alpak.

Jeśli posiadasz alpaki zgłoś się w przeciągu 6 miesięcy do biura powiatowego ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) z wnioskiem o przyznanie ci numeru identyfikacyjnego, tzw. Numeru Producenta. Wraz z własnym numerem producenta otrzymasz login i hasło do swojego profilu w aplikacji IRZplus.


Po zalogowaniu się w aplikacji możesz wystąpić o przyznanie Numeru Siedziby Stada i zacząć zgłaszać alpaki przebywające w twojej siedzibie. Na zgłoszenie wszystkich alpak przewidziano 18 miesięcy, czyli jest sporo czasu, aż do połowy 2024.


IRZplus będzie twoją stałą aplikacją do zgłaszania kolejnych alpak w miarę rozwijania stada, jak i zgłaszania różnych istotnych wydarzeń w twoim stadzie, tj. przemieszczenie alpak, narodziny, zmiana właściciela.


System dopiero rusza i jak to z nowościami jest na razie trochę zamieszania, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób znakowania alpak. W miarę otrzymywania kolejnych informacji postaramy się aktualizować tego posta, by opisać całą procedurę w możliwie najprostszy sposób.


Lista oddziałów ARiMR gdzie można zgłosić się osobiście: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe.1138 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page