top of page

Nowy system identyfikacji i rejestracji alpak.

W styczniu 2023 wchodzi w życie ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Rusza też aplikacja internetowa IRZplus obsługująca nowy system.


Alpaki system identyfikacji i rejestracji

Alpaki zostały wprowadzone na listę zwierząt gospodarskich. Więc jeśli posiadasz alpaki zgłoś się w przeciągu 6 miesięcy do biura powiatowego ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) z wnioskiem o przyznanie ci numeru identyfikacyjnego, tzw. Numeru Producenta. Wraz z własnym numerem producenta otrzymasz login i hasło do swojego profilu w aplikacji IRZplus.

Po zalogowaniu się w aplikacji możesz wystąpić o przyznanie Numeru Siedziby Stada i zacząć zgłaszać alpaki przebywające w twojej siedzibie. Na zgłoszenie wszystkich alpak przewidziano 18 miesięcy, czyli jest sporo czasu, do połowy 2024.

IRZplus będzie twoją stałą aplikacją do zgłaszania kolejnych alpak w miarę rozwijania stada, jak i zgłaszania różnych istotnych wydarzeń w twoim stadzie, tj. przemieszczenie alpak, narodziny, zmiana właściciela.

System dopiero rusza i jak to z nowościami jest na razie trochę zamieszania, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób znakowania alpak. W miarę otrzymywania kolejnych informacji postaramy się aktualizować tego posta, by opisać całą procedurę w możliwie najprostszy sposób.


Lista oddziałów ARiMR gdzie można zgłosić się osobiście: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe.Aktualizacja luty 2024


Jest już producent chipów (Farm Innovations S.A.) zatwierdzony przez ARiMR, a więc można już znakować alpaki i rejestrować je w agencji.


A więc co należy zrobić, krok po kroku:

Wystąp do ARiMR z wnioskiem o przyznanie numeru producenta. Otrzymasz login i hasło do Twojego konta na platformie IRZplus. Czynności po zalogowaniu:


  1. Utwórz numer siedziby stada.

  2. Złóż wniosek o przyznanie puli numerów.

  3. Po otrzymaniu puli numerów pobrany załącznik PDF prześlij na adres kontakt@stado.pl w celu złożenia zamówienia na chipy.

  4. Oznakuj alpaki nowymi chipami.

  5. Zarejestruj alpaki (najpóźniej do 6 lipca!)


Jeśli alpaka już posiada inny microchip, nie trzeba go usuwać, można dodać nowy, drugi chip agencji. Ale pamiętaj, że obydwa chipy nie mogą być obok siebie. Jeśli Twoja alpaka była wcześniej zachipowana za lewym uchem, teraz możesz oznaczyć ją nowym chipem w drugim dozwolonym miejscu - po lewej stronie szyi w połowie jej długości.


Jeśli do 6 lipca 2024 nie zarejestrujesz alpak oznaczonych nowymi chipami uznanymi przez agencję, musisz liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Kary pieniężne lub w najgorszym przypadku weterynarz powiatowy ma prawo zdecydować o uśpieniu alpaki, której nie może właściwie zidentyfikować.

1728 wyświetleń

Comments


bottom of page