top of page

SZKOLENIA I KONSULTACJE

HODOWLA ALPAK W PRAKTYCE

Alpaki - co warto przemyśleć przed zakupem i jak przygotować farmę. Codzienna opieka nad stadem. Socjalizacja. W jakim kierunku rozwijać hodowlę. Jaki jest cel hodowlany i jak ocenić jakość zwierząt. Jak przygotować konkursowy welon alpaki. Czy ciekawy rodowód świadczy o wysokiej jakości? Prawidłowa konformacja, interpretacja histogramów, kompleksowa ocena jakości włókna etc.

 

Zakładaniu i prowadzeniu hodowli alpak towarzyszy zazwyczaj mnóstwo pytań. Brakuje dobrej literatury w języku polskim, a informacje dostępne w internecie są rozproszone i wybiórcze. Jeśli szukasz odpowiedzi na konkretne wątpliwości lub chcesz lepiej poznać wybrane tematy zapraszamy na indywidualne szkolenie. Nie organizujemy kursów dla dużych grup i nie zobaczysz rutynowej prezentacji w PowerPoincie. To są indywidualne spotkania - spędzamy razem cały dzień przy alpakach, mamy czas poznać się bliżej i porozmawiać o różnych aspektach hodowli, przekazać naszą wiedzę i doświadczenie. Część teoretyczna łączy się z częścią praktyczną przy alpakach i włóknie. Omawiamy wybrany blok tematyczny, ale też jest dużo miejsca na różne pytania. Przez cały czas trwania szkolenia jesteśmy po prostu do Twojej wyłącznej dyspozycji :)

Bloki tematyczne, żeby trochę uporządkować materiał:

  • Podstawy: jakie alpaki wybrać zależnie od planowanej działalności, przygotowanie farmy i budynku, poprawne żywienie, profilaktyka, kontrola zdrowia i najczęściej wykonywane zabiegi, możliwe schorzenia - ich rozpoznanie i co wtedy robić.

  • Strzyżenie: jak przygotować się do strzyżenia, jak przygotować welon do przędzalni i na konkurs.

  • Rozród: wybór alpak do rozrodu, krycie, testy, poród, opieka nad samicami i cria. Trudne przypadki.

  • Ocena jakości alpak: konformacja, włókno, genetyka. Rozmawiając o włóknie będziemy oceniać je kompleksowo - próbki włókna, welon, włókno na alpace, histogramy i fiszki sędziowskie. 

  • Socjalizacja: jak postępować z alpaką od jej narodzin, jak na co dzień pracować z alpakami, jak zorganizować przestrzeń do pracy. Dotyk, kantarowanie i chodzenie na smyczy. 

  • Rozwijanie hodowli, prowadzenie dokumentacji, różne strategie hodowlane i biznesowe.

 

Zależnie od wybranych tematów możemy umówić się na jednodniowe lub dłuższe szkolenie (można zatrzymać się w naszym małym pensjonacie na terenie hodowli). 

Decyzja o odbyciu kursu była jedną z najlepszych, mnóstwo wiedzy teoretycznej popartej rzeczywistymi przykładami, przekazana w jasny i zrozumiały dla każdego sposób w rewelacyjnej atmosferze. Mogę szczerze polecić każdemu hodowcy, który chce zdobyć wiedzę jak wybrać dobrą alpakę do hodowli, na co zwrócić szczególną uwagę i jak się nią potem opiekować przeżywając cały proces aż do odchowu cria.

Sylwia Dębek

Agata, dziękujemy za fantastyczne szkolenie! Dwa dni przepełnione wiedzą i praktyką. Całość przygotowana indywidualnie pod nasze potrzeby, poprzedzona kilkoma rozmowami badającymi czego dokładnie oczekujemy. Dzięki temu uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytania i zdecydowanie pogłębiliśmy wiedzę. Co ważne, wszystko mogliśmy zobaczyć i wykonać w praktyce i w towarzystwie alpak. Chcielibyśmy Ci podziękować za cierpliwość i ogromne zaangażowanie. Dostaliśmy więcej niż oczekiwaliśmy! Dodatkowo mogliśmy zabrać ze sobą przygotowane przez Ciebie materiały, tak, żeby po upływie czasu ważne informacje były zebrane w jednym miejscu. Jeśli ktoś by się zastanawiał nad takim szkoleniem mogę z czystym sumieniem rekomendować i polecać. Jestem przekonana, że czas spędzony w Alpakarium odpowie na wszystkie wątpliwości. Masz ogromną wiedzę i doświadczenie, jednak co najważniejsze potrafisz to wszystko przekazać i pokazać a to w szkoleniach jest kluczowe - wiem, ponieważ sama od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i warsztaty i doceniam również Twoje umiejętności w tym obszarze. Jeszcze raz dziękujemy! Zapewne do zobaczenia!

M & M

alpaki-szkolenia
bottom of page