ABC HODOWLI ALPAK

Artykuły i tłumaczenia

Kilka przydatnych wskazówek przed zakupem alpaki

Wśród ofert sprzedaży pojawiają się czasem ogłoszenia, które powielają szkodliwe mity na temat alpak albo kuszą niską ceną. Niestety, kupno zwierząt z niesprawdzonego źródła czasem kończy się tragicznie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z alpakami. Zanim dokonasz pierwszego zakupu warto poznać bliżej alpaki i ich specyficzne potrzeby, bo wbrew obiegowej opinii o ich łatwym utrzymaniu, to dość delikatne zwierzęta potrzebujące właściwej opieki. Na start parę podstawowych informacji.

1.

Alpaka to zwierzę stadne, MUSI żyć w towarzystwie innych alpak. Jeśli chcesz mieć alpakę przygotuj się na kupno minimum dwóch, lepiej trzech zwierząt (tej samej płci, żeby mogły mieszkać razem). Jeśli kupujesz alpakę, która dorastała tylko w towarzystwie ludzi, licz się z tym, że ewentualnie mogą wystąpić problemy z jej zachowaniem. 

2.

Alpaki potrzebują dachu nad głową (stajnie, obórki, drewniane chatki itd, w rozmiarze odpowiednim dla danej liczby zwierząt) i terenów zielonych, gdzie mogą pobiegać, najeść się trawy, pobyć na słońcu (potrzebnym do produkcji witaminy D3), a w gorące dni odpocząć w cieniu drzew. Optymalna liczba alpak to 10-14 na 1 hektar pastwiska.

3.

Dobrej jakości siano, trawa pastwiskowa i czysta woda są podstawą żywienia, ale konieczne jest codzienne uzupełnienie w postaci specjalnej paszy dla alpak, która dostarczy niezbędnych witamin, mikro i makroelementów. Do tego wysłodki buraczane, lucerna, marchewka, lizawki i inne dodatki. Pamiętaj, stan zdrowia alpak oraz jakość ich runa w ogromnej mierze zależą od sposobu żywienia. Warto zasięgnąć porady weterynarza lub innych hodowców, by opracować poprawny program żywienia dla twoich zwierząt.

4.

Młoda alpaka (cria) może być odstawiona od matki po 6 miesiącach.

5.

Przy dobrej opiece alpaka żyje około 20 lat. To długoterminowa odpowiedzialność.

6.

Alpaki, wbrew obiegowym opiniom, to delikatne zwierzęta i podatne na różne przypadłości. Wymagają właściwej opieki, regularnych szczepień i innych działań profilaktycznych, oraz uważności i obserwacji (alpaki mają tendencję do ukrywania choroby). Warto się podszkolić, poczytać, podpytać doświadczonych hodowców lub wybrać się na jakiś wykład, żeby dobrze poznać ich potrzeby. 

7.

Alpaki trzeba strzyc raz do roku na wiosnę. Wełna alpaki stale rośnie i jej nadmiar w okresie letnim może doprowadzić do przegrzania organizmu. Zwierzęta wymagają poza tym regularnej korekcji paznokci, a w przypadku niewłaściwego zgryzu również regularnej korekcji uzębienia.

8.

Niektóre rośliny mogą być trujące dla alpak: oleander, lilie, azalie, konwalie, rododendrony, cisy... Lista jest dość długa, poczytaj na ten temat i upewnij się, że nie ma tych roślin w twoim ogrodzie.

9.

Jeśli planujesz zakup samic i samców pamiętaj, że na co dzień nie mogą przebywać razem. Przygotuj wcześniej oddzielne zagrody i pastwiska dla każdej grupy. Przeciętny dojrzały samiec mieszkając w otoczeniu samic będzie dążył do wielokrotnego krycia, co może prowadzić do groźnych infekcji, poronień, trwałej utraty płodności u samicy, czy innych obrażeń na skutek walki. W takim układzie dochodzi również do związków kazirodczych i nie ma możliwości kontrolowania kalendarza narodzin.

10.

Alpaki wyglądają jak misie przytulanki, ale ich wzór zachowań dość mocno rozmija się z pluszowym wyglądem. Najczęściej pierwszą, naturalną i prawidłową reakcją jest nieśmiałość wobec ludzi i obawa przed dotykiem. Niektóre alpaki będą się tylko przyglądać z bezpiecznej odległości, niektóre podejdą do ludzi, ale przy próbie głaskania zrobią zręczny unik, niektóre zmuszone do dotyku (schwytane) będą reagować panicznie.

Po właściwym ułożeniu niektóre alpaki przyjmują dotyk ze spokojem, choć to wcale nie znaczy, że pragną bliskości. Po prostu nie boją się już bezpośredniego kontaktu.

Możesz nauczyć się pracy z alpakami lub na początek zakupić już ułożone zwierzęta, to bardzo ułatwi codzienne zabiegi i oszczędzi tobie i alpakom niepotrzebnego stresu.

11.

Ostrożnie, gdy ktoś oferuje ci kilkumiesięcznego malucha pod hasłem "uwielbia się przytulać, wprost lgnie do ludzi, jest całkowicie oswojony". To co my, ludzie, odczytujemy jako oznaki miłości może być nieraz objawem zaburzenia zachowań. Szczególnie w przypadku samców, nazbyt śmiałe w relacjach z ludźmi we wczesnej fazie życia, mogą sprawiać problemy po osiągnięciu dojrzałości (Berserk, Novice Handler Syndrome).

 

Przeciętne maluchy są ciekawe ludzi, przyjazne, ale zachowują pewien dystans i raczej obawiają się głaskania. Jeśli szukasz ułożonej alpaki warto się upewnić, że jej otwartość na ludzi jest efektem świadomej pracy doświadczonego hodowcy.

12.

Błękitne oczy u alpaki są wadą (w większości przypadków białe błękitnookie alpaki są głuche). Samce BEW (Blue Eyed Whites) nie powinny być wykorzystywane w roli reproduktorów.

Błękitne oczy u potomstwa mogą się pojawić na skutek skrzyżowania dwóch alpak o niejednolitym wzorze umaszczenia, np. łaciate-łaciate, łaciate-szare, szare - białe. Jeśli alpaka ma łatki / jest szara / biała (i nie znasz jej przodków) - najbezpieczniej kryć jednolitym kolorem ciemniejszym od białego.

13.

Koszt alpaki wzrasta proporcjonalnie do jej jakości. Jeśli szukasz zwierząt o dużym potencjale hodowlanym, z włóknem wysokiej klasy i udokumentowanym pochodzeniem od sprawdzonych przodków, przygotuj się na większą inwestycję. Dobrze jednak zachować czujność, nie zawsze wysoka cena przekłada się na wysoką jakość oferowanej alpaki.

14.

Im lepiej sprecyzujesz własny cel, tym łatwiej będzie dokonać wyboru właściwej alpaki.

Jeśli planujesz przeznaczyć runo na włóczkę i wełniane wyroby lub rozpocząć pracę hodowlaną w celu rozwijania  stada, warto zapytać o jakość włókna oferowanej alpaki. Idealnie, jeśli sprzedawca udostępnia szczegółowe analizy z laboratorium. Jeśli kupujesz alpakę do rozrodu koniecznie zwróć uwagę na prawidłową konformację. Dodatkowo, przy zakupie dorosłych alpak dobrze jest obejrzeć ich dotychczasowe potomstwo i odwrotnie, przy zakupie maluchów popytać o ich rodziców.

Jeśli chcesz kupić alpaki do agroturystyki, alpakoterapii lub po prostu do towarzystwa - i nie planujesz ich rozmnażać - wzorcowa konformacja i wysoka jakość włókna będą mieć dla ciebie mniejsze znaczenie, popytaj za to o charakter oferowanej alpaki, jej ogólną charyzmę i stosunek do ludzi.

 

W obu przypadkach zwróć uwagę na ogólną kondycję alpaki i jej stan zdrowia.

15.

Dobry hodowca zna swoje zwierzęta, bez problemu odpowie na wiele pytań, udzieli szczegółowych informacji na temat jakości, pochodzenia, stanu zdrowia czy zachowania oferowanej alpaki, a początkującym wręcz zaoferuje wsparcie merytoryczne, w trosce o dobrostan własnych zwierząt.

Odradzamy zakup alpak z wątpliwych źródeł i alpak, których nie możesz zidentyfikować. Przy zakupie wymagaj dokumentacji z kraju pochodzenia (jeśli alpaka jest z importu), certyfikatu wpisu alpaki do rejestru (zgodnie z nr chip lub kolczyka), historii zabiegów i szczepień. Pamiętaj też o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, na której widnieją szczegółowe dane sprzedawcy i kupowanej alpaki.

W związku z potwierdzonym ryzykiem zakażenia gruźlicą odradzamy zakup alpak sprowadzanych w ostatnich latach z Wlk. Brytanii i alpak, które miały z nimi bezpośredni kontakt. 

Alpaki champion krycie samic

SAMCE ALPAKARIUM

oferujemy krycie samic

Alpaki samice

SAMICE ALPAKARIUM

i nowe pokolenie maluszków

młode alpaki dobrej jakości

SPRZEDAŻ ALPAK

przy zakupie bezpłatne szkolenie

alpaki champion

WYSTAWY

nasze alpaki na wystawach

alpaka

©2019 by Alpakarium, built with Wix.com

ALPAKARIUM | ALPAKI | HODOWLA ALPAK | AGROTURYSTYKA

Rudka 13, 08-205 Stara Kornica, powiat łosicki