top of page

Dlaczego samce i samice alpak mieszkają osobno?

Samiec alpaki jest urodzonym seksoholikiem. Lubi to, studiuje Kamasutrę od dziecka trenując na ciotkach i swoich rówieśnikach. Gdy dojrzeje myśli tylko o jednym. Gotowy o każdej porze, przez okrągły rok.


alpaki

Gdy spotka na swojej drodze samicę, jego naturalną reakcją będzie usiłowanie krycia. Nie spyta dziewczyny jak ma na imię, czy może boli ją głowa, czy to dla niej stresujące, albo czy jest z nim blisko spokrewniona. A może jest za młoda na ciążę? Albo już jest ciężarna? Nie, nie będzie o nic pytał. Wpadnie w amok, wskoczy na nią i natrętnie spróbuje wszystkiego, by mu uległa i położyła się na ziemi.


Na ogrodzonych pastwiskach i w zagrodach samica nie ma zbytniej możliwości ucieczki. Może zacznie się bronić, wywiąże się walka i stanie się krzywda. A może ulegnie raz i potem znowu, i znowu, aż dojdzie do infekcji w macicy, a jeśli właśnie jest w ciąży - może do poronienia. Zdarza się też trwała utrata płodności. Męskie narządy u alpak mają specyficzną budowę (oszczędzimy opisów). Nawet gdy samica chce i zaprasza samca, zbyt często powtarzane krycie może skończyć się powikłaniami.


Chcąc mieć samice i samce trzeba zbudować praktycznie dwa odrębne stada - żeńskie i męskie. Dla każdej grupy osobne zagrody, osobne pastwiska oddzielone odpowiednio wysokim płotem, siatką lub korytarzem, który znacznie ostudzi męskie uniesienia.


A kastraty + panie? Też lepiej nie. Kastraty nie mają możliwości zapłodnienia, ale w dzieciństwie wykuły wszystkie wzorce zachowań na blachę i często równie chętnie dobierają się do płci pięknej uważając, że to fajne.

Opcja kupię parkę "samiczka + samczyk" - nigdy.

Poza tym takie zdrobnienia bardzo szybko wychodzą z użytku. Ani się obejrzysz i już po słodkich pluszaczkach. Przeciętnie dojrzałe samice osiągają wagę 70-80 kg, samce 80-90+ kg. Przez większość życia (około 20 lat) to duże, bardzo silne zwierzęta. Gdy dochodzi do konfliktu między dorosłymi alpakami bynajmniej nie zachowują się słodko.

Dbajcie o swoje samice, ich bezpieczeństwo i zdrowie. Randki tylko umówione i za zgodą rodziców.


Na zdjęciu mały Ulysses. Uczy się przyszłych zachowań, w wieku 1 miesiąca.Agata Raczyńska, Alpakarium

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page