Jak i gdzie badać włókno alpaki?


badanie włókna alpaki

Zdjęcie z http://www.alpacainfo.com/academy/epd

Dość często pytacie o to, gdzie badać włókno. Do niedawna były dwie możliwości: Yocom w USA i australijskie AAFT z filią w UK i Finlandii. Ostatnio Yocom zamknął działalność i na dziś polecamy AAFT.

AAFT Art of Fibre https://artoffibre.com/

Przy wysyłce do AAFT spakujcie każdą próbkę oddzielnie, opis do każdej próbki robicie sami (imię alpaki, nr identyfikacyjny, data urodzenia, data pobrania próbki, miejsce pobrania próbki, rasa, kolor). Opłata jest realizowana przed wysłaniem próbek za pośrednictwem strony https://artoffibre.com/product/laboratory-fibre-testing/ Niedługo po dokonaniu płatności otrzymacie mailem potwierdzenie otrzymanego przelewu. Wtedy możecie wysłać spakowane i opisane próbki na jeden z adresów:

Carita Saarinen Westerlundintie 38, 29700 Ahlainen. Finland Phone: +358 (0) 4513 98374 Email: carita@artoffibre.com

lub

Dani Allen Vicarage Farm, Holt Green, Wimborne, Dorset. BH21 7DH Phone: + 44 (0) 7834 457782 Email: dani@artoffibre.com

AAFT bada średnicę włókna na całej długości włosa, więc można prześledzić na wykresie zmiany kondycji alpaki w przeciągu roku.

Poza AAFT są jeszcze inne laboratoria badające włókno. Trudno powiedzieć gdzie najlepiej i wybór należy do was. Ale pamiętajcie, że wyniki dla tej samej próbki w różnych laboratoriach z reguły się różnią, czasem dość mocno, co wynika z różnych metod badania. Najlepiej zdecydować się na jedno laboratorium i już się tego trzymać. Można wtedy miarodajnie porównać wyniki danej alpaki na przestrzeni kilku lat. Pobierając próbkę ważne, żeby pobierać ją zawsze z tego samego miejsca (zdjęcie powyżej). Potem też warto pamiętać, że podane z histogramem parametry włókna nie odnoszą się do całej alpaki, a tylko do tego jej małego wycinka. To czy w innych miejscach na ciele runo ma podobne parametry zależy od jakości i jednorodności alpaki.

Miłej zabawy :)

#YocomMcColl #histogram #AAFT #włóknoalpaki #badaniewłókna

548 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie