top of page

Jak i gdzie badać włókno alpaki?


badanie włókna alpaki

Dość często pytacie gdzie badać włókno alpaki. W chwili obecnej są dwie możliwości:

1. polskie laboratorium Alpakotela LAB

2. australijskie laboratorium AAFT z filią w Irlandii


Obydwa laboratoria badają średnicę na całej długości włókna, więc można prześledzić na wykresie zmiany kondycji alpaki w przeciągu roku. Wyniki dla tej samej próbki w różnych laboratoriach z reguły się nieznacznie różnią, Najlepiej więc zdecydować się na jedno laboratorium i już się go trzymać. Można wtedy miarodajnie porównać wyniki danej alpaki na przestrzeni kilku lat.


Ważne, by próbkę middle side (ze środka welonu) pobierać zawsze z tego samego miejsca (zdjęcie powyżej). Warto też pamiętać, że podane z histogramem parametry włókna nie odnoszą się do całej alpaki, a tylko do tego jej małego wycinka. To czy w innych miejscach na ciele runo ma podobne parametry zależy od jakości i jednorodności alpaki. Więcej o mikronach i paramaterach włókna możecie poczytać tu: Dobra alpaka / Cechy włókna - słynne mikrony.1.

Alpakotela LAB


Strona internetowa labu jest rodzajem internetowej platformy. Zakładacie sobie konto, logujecie się do własnego profilu i tam robicie wszystko - wybieracie ilość próbek do zbadania, wnosicie opłaty, robicie opisy do każdej próbki. Tam też są przechowywane wszystkie wasze histogramy z opcją ściagnięcia plików PDF.


Po opłaceniu zamówienia, uzupełnieniu informacji o każdej próbce (dane alpaki, data strzyżenia itd) system wygeneruje dla każdej próbki kod QR który umieszczacie w woreczku z daną próbką i wysyłacie to pocztą na adres labu.


Alpakotela LAB oferuje badanie podstawowe (próbka ze środka welonu, czyli middle side) jak również badania pakietowe: możecie pobrać próbki z szyi, barku, środka welonu i uda, żeby sprawdzić czy parametry włókna u danej alpaki są podobne w różnych miejscach na ciele, tzn. w jakim stopniu dana alpaka jest jednorodna. Zamawiając badanie pakietowe otrzymacie wyniki w fajnej, przejrzystej formie.


Obecnie można również skorzystać z badania medulacji włókien oraz badania gęstości alpaki.2.

AAFT Art of Fibre

Spakujcie każdą próbkę w osobnym woreczku lub kopercie (wystarczy jeśli próbka jest mniej więcej na grubość dwóch palców). Do każdej próbki dołączcie karteczkę z opisem tj. imię alpaki, nr identyfikacyjny, data urodzenia, data pobrania próbki, data poprzedniego strzyżenia. Opłata jest realizowana przed wysłaniem próbek, za pośrednictwem strony. Wpisujecie liczbę próbek do zbadania i dokonujecie wpłaty. Gdy otrzymacie mailem potwierdzenie otrzymanego przelewu wysyłacie paczkę na wskazany adres. Wyniki badań, czyli histogramy i zestawienia dostaniecie również mailem, w formie PDF.

Miłej zabawy :)

1017 wyświetleń

Comments


bottom of page