top of page

Jak i gdzie badać włókno alpaki?


badanie włókna alpaki

Zdjęcie z http://www.alpacainfo.com/academy/epd

Dość często pytacie gdzie badać włókno. Do niedawna były dwie możliwości: Yocom w USA i australijskie AAFT z filią w UK i Irlandii. Ostatnio Yocom zamknął działalność i na dziś polecamy AAFT.

AAFT Art of Fibre https://artoffibre.com/

Spakujcie każdą próbkę w osobnym woreczku lub kopercie (wystarczy jeśli próbka jest mniej więcej na grubość dwóch palców). Do każdej próbki dołączcie karteczkę z opisem tj. imię alpaki, nr identyfikacyjny, data urodzenia, data pobrania próbki.


Opłata jest realizowana przed wysłaniem próbek, za pośrednictwem strony https://artoffibre.com/product/laboratory-fibre-testing/. Wybieracie z listy laboratorium, wpisujecie liczbę próbek do zbadania i dokonujecie wpłaty. Gdy otrzymacie mailem potwierdzenie otrzymanego przelewu wysyłacie paczkę na wskazany w mailu adres. Wyniki badań, czyli histogramy i zestawienia dostaniecie również mailem, w formie PDF.


AAFT bada średnicę włókna na całej długości włosa, więc można prześledzić na wykresie zmiany kondycji alpaki w przeciągu roku.

Poza AAFT są jeszcze inne laboratoria badające włókno. Trudno powiedzieć gdzie najlepiej i wybór należy do was. Ale pamiętajcie, że wyniki dla tej samej próbki w różnych laboratoriach z reguły się różnią, czasem dość mocno, co wynika z różnych metod badania. Najlepiej zdecydować się na jedno laboratorium i już się tego trzymać. Można wtedy miarodajnie porównać wyniki danej alpaki na przestrzeni kilku lat. Pobierając próbkę ważne, żeby pobierać ją zawsze z tego samego miejsca (zdjęcie powyżej). Potem też warto pamiętać, że podane z histogramem parametry włókna nie odnoszą się do całej alpaki, a tylko do tego jej małego wycinka. To czy w innych miejscach na ciele runo ma podobne parametry zależy od jakości i jednorodności alpaki.

Miłej zabawy :)

#YocomMcColl #histogram #AAFT #włóknoalpaki #badaniewłókna

828 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page