top of page

Polecane książki o alpakach i hodowli alpak.

Czyli co warto przeczytać. To książki pisane przez doświadczonych hodowców, sędziów oceniających alpaki na konkursach, trenerów alpak, weterynarzy, naukowców. Sprawdzona, fachowa wiedza obejmująca szerokie spektrum tematów. Wszystkie poniższe książki możesz przeczytać lub zamówić on-line. Listę będziemy uzupełniać.LLama & Alpaca Care


Chris Cebra, David E. Anderson, Ahmed Tibary, Robert J. Van Saun, LaRue Willard Johnson
LLama and Alpaca Care

Bardzo obszerne, specjalistyczne i bogato ilustrowane opracowanie, również dla weterynarzy. Omówienie potrzeb gatunku z naciskiem na kwestie dotyczące zdrowia, możliwych schorzeń, profilaktyki i leczenia. Uwaga, tzw. cegła - encyklopedia dla wytrwałych.
Glove Box Guide to Alpacas


Jane Vaughan
Glove Box Guide to Alpacas

Wspaniałe, praktyczne i podręczne kompendium na przeróżne okazje w hodowli alpak. Jak zarządzać stadem, jak żywić i leczyć alpaki, jak opiekować się maluszkami, jak przygotować i utrzymywać pastwiska i dużo dużo więcej. Całość podzielona na działy tematyczne, a każdy temat opracowany w formie szczegółowego konspektu. Warto zawsze mieć tę książkę pod ręką.
The Art & Science of Alpaca Judging


Amanda VandenBosch, Jude Anderson, Cheryl Gehly, Michael Safley
The Art & Science of Alpaca Judging

Idealna alpaka, czyli standard i cel hodowlany. Omówienie prawidłowej konformacji, możliwych wad, poszczególnych cech włókna. Ocena jakości alpaki i wyjaśnienie systemu konkursowego. Bogato ilustrowana, obowiązkowa lektura dla hodowców alpak zainteresowanych pracą nad podnoszeniem jakości stada.
The Alpaca Breeding Book


Dr. KD Galbraith
The Alpaca Breeding Book

Kwestie związane z rozmażaniem, czyli płodność, kalendarz i systemy krycia, ciąża, porody i opieka nad maluszkami. Lekko napisana książka w oparciu o własne doświadczenia hodowlane autora. Bardzo przyjemna lektura.
The Camelid Companion, Handling and Training Your Alpacas & Llamas


Marty McGee Bennett
The Camelid Companion, Handling and Training Your Alpacas & Llamas

Behawior i bezstresowa praca z alpakami, skuteczne sposoby na socjalizację. Książka napisana przez autorkę metody Camelidynamics. Bardzo polecamy też ogólnodostępne forum dyskusyjne Camelidynamics (po bezpłatnej rejestracji i zalogowaniu można przeczytać większość wątków).
Synthesis of a miracle, Michael Safley


Michael Safley
Synthesis of a miracle

Na koniec absolutnie cudowna pozycja, czyta się prawie jak baśń, której fabuła rozwija się dwutorowo. Z jednej strony to wspaniały podręcznik hodowlany (omówienie w przystępny sposób niuansów genetyki, systemów hodowlanych, selekcji zwierząt pod kątem przyjętego celu hodowlanego), z drugiej strony to piękna opowieść o hodowli alpak w Peru - przez pryzmat historii peruwiańskiego stada Accoyo i przyjaźni z założycielem tego stada, legendarnym hodowcą alpak Don Julio Barredą.Cria sezon 2020

bottom of page