top of page

NZ Nationals 2018, czyli wreszcie poznajemy alpaki w Nowej Zelandii!


Jedno z największych spełnionych marzeń. Od dawna kochaliśmy się w nowozelandzkich alpakach, aż w końcu nie było innej rady jak kupić bilet i zobaczyć to na własne oczy. Wystawa ogólnokrajowa jest dużym wydarzeniem, zjeżdżają się najlepsi hodowcy alpak z całej Nowej Zelandii i również z Australii, więc świetna okazja, żeby się poznać i zobaczyć w jednym miejscu najlepsze alpaki kilku ostatnich sezonów. Trzy pierwsze dni spędziliśmy w Christchurch. Od rana do późnego popołudnia w hali wystawowej i na ringu, a wieczorami aż do późnej nocy rozmowy z hodowcami przy kolacji. To niesamowite uczucie spotkać tylu idoli na raz przy jednym stole :) Po wystawie odwiedziliśmy kilka farm, żeby bliżej poznać konkretne stada, obejrzeć runo każdej alpaki, poznać jeszcze lepiej ich historię, słynnych przodków i najmłodsze pokolenia. Dużo przy tym rozmów na temat codziennej pracy, organizacji farmy, jakości włókna, dobrych rodowodów, programów hodowlanych, planów na przyszłość... Hodowcy alpak w NZ są niesamowicie otwarci, życzliwi i bardzo gościnni. Alpaki to ich pasja i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Z dumą opowiadają o tym jak z roku na rok ich włókno jest coraz cieńsze i wyrównane, bardziej lśniące i zbliżone strukturą do merino. Ale zaraz też dodają jak dużo jeszcze zostało do zrobienia... Tak czy inaczej, zanurzyć dłonie w ich alpakach jest nie lada przeżyciem. Kremowe, satynowe, aksamitne, greasy, rozpływające się w palcach... trudno to opisać.

I jakby było mało emocji, trafiła nam się przemiła niespodzianka - alpaki, które wybraliśmy do naszego stada zajęły na wystawie bardzo wysokie miejsca!

Oak Ridge Ultimo - Intermediate Brown Male Champion i National Supreme Brown Champion (najlepsza brązowa alpaka całej wystawy)

Shamarra Ambrosia - 2 miejsce w grupie Junior White Female Fleece oraz tytuł Finest Fleece Huacaya (test siatkowy: 13 mikronów).

Shamarra Oracle - 3 miejsce miejsce w bardzo silnej i licznej grupie Intermediate Fawn Male

Shamarra Anastasia - 2 miejsce Junior Light Female

Gilt Edge Leading Light - 2 miejsce Junior Fawn Female

Wieziemy do domu pierwsze wstęgi!!! :)

Supreme line-up.

alpaki championy

alpaki na wystawie

Czekamy na wejście na ring.

samce alpaki w grupie intermediate fawn

Intermediate Fawn Males.

Shamarra Oracle :)

alpaki - samice champion i reserve champion

Intermediate Females.

samiec Oak Ridge Ultimo Supreme Champion Brown

Oak Ridge Ultimo.

wystawa alpak

Pierwszy raz na ringu, z Shamarra Cleopatrą w grupie Junior Light Female :)

Z Shamarra Anastasią.