top of page

Krótka notka o zaletach wełny alpaki.

Włókno alpaki jest niezwykle cienkie, zaliczane do grupy włókien specjalnych. Ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, grzeje dużo lepiej niż wełna owcza, a przy tym jest od niej kilkukrotnie lżejsze. W dotyku satynowe, z pięknym naturalnym połyskiem. Konkuruje na rynku z kaszmirem, moherem i angorą. Jest mocne i odporne na zniszczenia. Ze względu na szczególne walory, wełna alpaki uznawana jest na świecie za towar luksusowy.włóczka z alpaki
włóczka 100% alpaca

To taki standardowy opis. Oczywiście, jakość włókna zależy w dużym stopniu od jakości alpaki. Poszczególne alpaki bardzo różnią się grubością włókna i głównym celem większości hodowców jest stopniowe podnoszenie jakości poprzez właściwą selekcje zwierząt w programie rozrodczym.


Im cieńsze włókno (mierzone w mikronach) tym lepsza, bardziej delikatna i niegryząca włóczka. Wyroby z wełny alpaki noszone blisko skóry najlepiej robić z welonów poniżej 22 mikronów, tzw. baby alpaca. Grubsze włókno można wykorzystywać do innych robótek, a powyżej 25 mikronów do prac tkackich, czy jako wypełnienie kołder i poduszek.

No i dobra informacja dla alergików / astmatyków: wełna alpaki nie uczula. Dzięki niskiej zawartości lanoliny (wosku zwierzęcego) jest odporna na zabrudzenia i nie rozwijają się w niej roztocza, a do jej produkcji i konserwacji nie stosuje się chemii. Nie trzeba jej farbować, bo występuje w 22 naturalnych kolorach, od bieli i beżu, przez różne odcienie brązu i szarości, po smolistą czerń.

Wyroby z włókna alpaki należy prać ręcznie w ciepłej wodzie do 30°C z dodatkiem delikatnych środków piorących. Warto dodać płyn zmiękczający. Nie wirować, nie wybielać, nie chlorować, nie suszyć bębnowo.

A to włóczka z wełny naszych alpak i parę przykładów ręcznie wykonanych wyrobów z naszej kolekcji. Co roku po strzyżeniu starannie segregujemy runo i wybieramy welony naszych najlepszych alpak - to z nich powstanie później nasza włóczka na czapki, szaliki czy całe komplety. Resztę runa wykorzystujemy jako wypełnienie kołder, materiał na chodniczki lub inne wyroby, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą.

Wszystkie wyroby możesz obejrzeć w naszym sklepiku on-line.

I na koniec nasze leciutkie i ciepłe kołdry z wełny alpaki. Piękna robota, śliczne wykończenia.

Wypełnienie kołdry: 100% runa alpak z naszej hodowli. Pokrycie: 100% bawełny.
13 333 wyświetlenia
bottom of page