top of page

ALPAKI / SAMCE / SHAMARRA ORACLE

SHAMARRA ORACLE

Przyglądaliśmy się Oracle od jego narodzin. Ostatni potomek słynnej w świecie pary Rising Sun i Seventh Heaven. Potem polecieliśmy do Nowej Zelandii poznać go osobiście, miał wtedy prawie 2 lata. Kompletnie nas oczarował. Oracle odziedziczył typowe dla swojej rodziny cechy włókna (ultracienkie, doskonale wyrównane w mikronach, z karbikowaniem o wysokiej częstotliwości), przy czym on sam wyróżnia się dodatkowo niewiarygodną długością. That's massive! - to reakcja Amandy VandenBosch przy ocenie Oracle podczas NZ Nationals. Przyznała też, że w klasie m/d fawn poprzeczka w NZ jest ustawiona bardzo wysoko, porównując skalę osiągnięć do hodowli białych alpak.

Włókno Oracle jest bardzo jedwabiste w dotyku (nawet mimo upływu lat), z połyskiem, zorganizowane w długie pasma. Oglądając próbki z różnych miejsc w welonie praktycznie nie widać grubszych włókien - włókna pierwszorzędowe są bardzo cienkie, grubością i kolorem zbliżone do drugorzędowych. Karbikowanie od nasady aż po końcówki oraz kolor wspaniale wyrównane. 

Oracle ma kompaktowe, doskonale zharmonizowane proporcje, niezwykle masywną sylwetkę i przepiękny typ głowy. Całe ciało obficie obrośnięte gęstym runem. Wnosi silny kolor fawn we wspaniałym wydaniu, wraz z mistrzowskim rodowodem po stronie obojga rodziców. Wielokrotnie dowiódł swojej jakości zdobywając tytuły championa na licznych wystawach i w kolejnych grupach wiekowych. Posiada cały pakiet cech, które chcemy w kolejnych latach rozwijać w naszej hodowli.

ur: 23/02/2017, Nowa Zelandia

ojciec: Patagonia Celtic Rising Sun ET

matka: Lee Carrow Seventh Heaven

genetyka: Australia / Nowa Zelandia / Peru

kolor: solid dark fawn / Ee1 Aa2

RODOWÓD >

2017 (1):  14.2 mic  |  SD 3.5  |  CV 24.9  |  CF 100%   |  CRV  44.3
2018 (2):  17.7 mic  |  SD 3.9  |  CV 22.3  |  CF 99.6%  |  CRV  45.0

2020 (4):  20.7 mic  |  SD 3.8  |  CV 18.4  |  CF 98.2%  |  CRV 49.2

WYSTAWY

Res Champion Adult male

Temuka & Geraldine A&P 2019 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

Champion MD Fawn Huacaya & Res Champion Intermediate Male

NZ Agricultural 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

3rd Intermediate MD Fawn Male

National Show 2018 / sędzia: Amanda VandenBosch (USA)

 

Res Champion MD Fawn Male

Malvern A&P 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

Res Champion Junior Male

Canterbury A&P 2017 / sędzia: Natasha Clark (AUS)

 

Res Champion Junior Male

Ashburton A&P 2017 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

Res Champion MD Fawn Male

SI Colourbration 2017 / sędzia: Lyn Dickson (AUS)

2nd MD Fawn Junior Fleece / 81 pkt

Royal Easter Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

POTOMSTWO ORACLE

Wśród cech, które Oracle przekazuje potomstwu są pożądany, piękny typ i budowa, świetna długość włókna, połysk, jedwabiste odczucie w dotyku. U większości dzieci pojawia się organizacja w pasma i wyrównany karbik (styl obejmuje często dużą część ciała od głowy po górną część nóg). Poza tym większość jego dzieci wyróżnia świetne wyrównanie mikronów (cienkie włókna pierwszorzędowe i redukcja włókien ościstych tzw. guard hair) - cecha którą ogromnie cenimy w hodowli. Poniżej zdjęcia jego dzieci i ich wyniki na wystawach.

 

Alpakarium Shahin

86 pkt, Grey Junior Champion Male

najwyżej oceniona alpaka Grey na wystawie

III International Fleece Show 2023, Niemcy

sędzia: Andrew Munn (AUS)

Alpakarium Hermes

85 pkt, MD Fawn Junior Res Champion Male

III International Fleece Show 2023, Niemcy

sędzia: Andrew Munn (AUS)

Alpakarium Macadamia

79.5 pkt, 2nd Brown Junior Female

III International Fleece Show 2023, Niemcy

sędzia: Andrew Munn (AUS)

Alpakarium Gili

81.5 pkt, Res Champion Fawn 

III Fleece Show PZHA 2021, Polska

sędzia: Robin Nasemann (USA)

PRZODKOWIE ORACLE

Matka: Lee Carrow Seventh Heaven

Historia hodowli skupia się zazwyczaj wokół słynnych samców, ale tym razem mowa o wyjątkowej samicy. Córka Camelot Tora, sama wkrótce po urodzeniu stała się legendą w Australii, Nowej Zelandii i Europie. Z wybitną jakością i gęstością runa, w 2008 zatrzęsła australijską aukcją National Alpaca Show & Sale, gdzie została sprzedana za 56 tys. dolarów. Zakupił ją Peter Kennedy z australijskiej hodowli Canchones, by włączyć do programu transferu zarodków (ET) jako dawczynię cennego materiału genetycznego. W tym samym roku Canchones zakupiło również samca - Patagonia Celtic Rising Sun. Z czasem okazało się, że dają w parze wybitne potomstwo i zapis Rising Sun / Seventh Heaven wszedł do światowego kanonu "elite genetics".

Seventh Heaven odeszła w wieku 11 lat. Miała 14 potomków, w tym 9 w parze z Rising Sun (7 córek i 2 synów). Oracle jest ich drugim synem i najmłodszym, ostatnim potomkiem Seventh Heaven. ​Jej synem (i przyrodnim bratem Oracle, po innym ojcu) jest również Softfoot Shamarra Trinity - obecnie jeden z kluczowych reproduktorów w hodowli Shamarra.


Ojciec: Patagonia Celtic Rising Sun

Rising Sun wyrobił sobie już światową markę. Skończył 15 lat, jego włókno w tym wieku i po spłodzeniu ponad 200 potomków nie przekracza 22.5µ (pierwszy welon 15.5µ, SD 3.8). Bardzo gęsty, o doskonałej długości, utrzymuje wyrównane karbikowanie i typowy dla siebie intensywny połysk. Jest jednym z najwybitniejszych synów Patagonia Celtic Triumph. Cechą szczególną Rising Sun jest faktyczna moc przekazywania ultra-cienkiego, lśniącego włókna z karbikowaniem o wysokiej częstotliwości. Jego dzieci i wnuki od lat plasują się w czołówce nowozelandzkich wystaw. ​

 

Dziadkowie: Camelot Tor (Jolimont Attitude) i Patagonia Celtic Triumph (Shanbrooke Accoyo Tulaco)

Ikony światowej hodowli, wielokrotni (10 i 9 razy) zdobywcy tytułu Supreme Champion Huacaya w Australii.