Jak i gdzie badać włókno alpaki?

November 21, 2019

 Zdjęcie z http://www.alpacainfo.com/academy/epd

 

 

Dość często pytacie o to, gdzie badać włókno. Są dwie możliwości: Yocom w USA i australijskie AAFT z filią w UK.

 

Yocom

http://www.ymccoll.com

 

AAFT

http://www.aaft.com.au/uk/ukhome.html

(instrukcje http://www.aaft.com.au/uk/ukhowto.html)

 

Do każdej próbki dla Yocom trzeba wydrukować i wypełnić prosty formularz (podany na stronie po wybraniu rodzaju badania) - z danymi hodowli, alpaki i datą strzyżenia. Przy wysyłce do AAFT przygotowujecie analogiczny opis próbki sami oraz dołączacie wydrukowaną i podpisaną krótką deklarację (do pobrania na stronie).

 

AAFT jest trochę tańszy i szybszy. Bada średnicę włókna na całej długości włosa, więc można prześledzić na wykresie zmiany kondycji alpaki w przeciągu roku. Wyniki z obu laboratoriów otrzymujecie na maila w pdf-ie. W AAFT płaci się przelewem z góry wysyłając próbki, w Yocom płaci się w momencie otrzymania wyników (PayPal).

 

Wyniki dla tej samej próbki w obu laboratoriach z reguły się różnią, czasem dość mocno, co wynika z nieco innej metody badania, dlatego najlepiej zdecydować się na jedno laboratorium i się tego trzymać, można wtedy bardziej miarodajnie porównać wyniki alpaki na przestrzeni kilku lat. Pobierając próbkę ważne, żeby pobierać ją zawsze z tego samego miejsca (zdjęcie powyżej). Potem też warto pamiętać, że podane z histogramem parametry włókna nie odnoszą się do całej alpaki, a tylko do tego jej małego wycinka. To czy w innych miejscach na ciele runo ma podobne parametry zależy od jakości i jednorodności alpaki.

 

Miłej zabawy :)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

WYRÓŻNIONE POSTY

Nasz pierwszy konkurs welonów

July 3, 2019

1/4
Please reload

OSTATNIE POSTY