Krótka notka o zaletach wełny alpaki.

August 6, 2017

Włókno alpaki jest niezwykle cienkie, zaliczane do grupy włókien specjalnych. Ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, grzeje dużo lepiej niż wełna owcza, a przy tym jest od niej kilkukrotnie lżejsze. Konkuruje na rynku z kaszmirem, moherem i angorą. Jest mocne i odporne na zniszczenia. Ze względu na szczególne walory, wełna alpaki uznawana jest na świecie za towar luksusowy.

 

To taki standardowy opis. Oczywiście, jakość włókna zależy w dużym stopniu od jakości alpaki. Poszczególne zwierzaki bardzo różnią się grubością włókna i głównym celem większości hodowców jest stopniowe podnoszenie jakości poprzez właściwą selekcje alpak w programie rozrodczym.

Im cieńsze włókno (mierzone w mikronach) tym lepsza, bardziej delikatna i niegryząca włóczka. Wyroby z wełny alpaki noszone blisko skóry najlepiej robić z welonów poniżej 22 mikronów, tzw. baby alpaca. Grubsze włókno można wykorzystywać do innych robótek, a powyżej 25 mikronów do prac tkackich, czy jako wypełnienie kołder i poduszek.

 

No i dobra informacja dla alergików / astmatyków: wełna alpaki nie uczula. Dzięki niskiej zawartości lanoliny (wosku zwierzęcego) jest odporna na zabrudzenia i nie rozwijają się w niej roztocza, a do jej produkcji i konserwacji nie stosuje się chemii. Nie trzeba jej farbować, bo występuje w 22 naturalnych kolorach, od bieli i beżu, przez różne odcienie brązu i szarości, po smolistą czerń.

 

Wyroby z włókna alpaki należy prać ręcznie w ciepłej wodzie do 30°C z dodatkiem delikatnych środków piorących. Nie wirować, nie wybielać, nie chlorować, nie suszyć bębnowo.

 

A to włóczka z wełny naszych alpak. Po każdorocznej strzyży przebieramy runo, wybieramy kilka welonów naszych najlepszych alpak i wysyłamy je do sprzędzenia na domowym kołowrotku lub w zaprzyjaźnionej przędzalni. Potem dziergamy z naszej włóczki czapki, szaliki i inne milusie dodatki. Resztę runa wykorzystujemy do produkcji kołder. W razie potrzeby zawsze mamy też na stanie trochę surowego runa w różnych kolorach.

 

 

 

 

I na koniec nasze leciutkie i ciepłe kołdry z wełny alpaki. Piękna robota, możemy się pochwalić :)

Wypełnienie kołdry: 100% runa alpak z naszej hodowli
Pokrycie: 100% bawełny

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter