alpaka

HODOWLA ALPAK | SAMCE


Shamarra Oracle

ur: 23/02/2017, Nowa Zelandia

genetyka: Australia / Nowa Zelandia

kolor: solid dark fawn

ojciec: Patagonia Celtic Rising Sun ET (Patagonia Celtic Triumph)

matka: Lee Carrow Seventh Heaven (Camelot Tor)

pełny rodowód >

RES CHAMPION ADULT MALE & 1st Adult M/D Fawn Male
Temuka & Geraldine A&P Show 2019 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

CHAMPION M/D FAWN HUACAYA

& RES CHAMPION INTERMEDIATE MALE

NZ Agricultural Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

3rd Intermediate M/D Fawn Male

NZ National Show 2018 / sędzia: Amanda VandenBosch (USA)

 

RES CHAMPION M/D FAWN MALE & 2nd Intermediate M/D Fawn Male

Malvern A&P Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

RES CHAMPION JUNIOR MALE & 1st Junior M/D Fawn Male

Canterbury A&P Show 2017 / sędzia: Natasha Clark (AUS)

 

RES CHAMPION JUNIOR MALE & 1st Junior M/D Fawn Male

Ashburton A&P Show 2017 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

RES CHAMPION M/D FAWN MALE & 1st Junior M/D Fawn Male

SI Colourbration Show 2017 / sędzia: Lyn Dickson (AUS)

2nd M/D FAWN JUNIOR FLEECE / 81.pts

Royal Easter Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

Przyglądaliśmy się Oracle od momentu jego narodzin. Wyczekiwane dziecko, kolejny potomek słynnej w świecie pary Rising Sun i Seventh Heaven. Potem polecieliśmy do Nowej Zelandii poznać go osobiście, miał wtedy prawie 2 lata i kompletnie nas oczarował. Oracle odziedziczył typowe dla tej rodziny cechy włókna (ultra-cienkie, wyrównane w mikronach, o dużej gęstości, z wyrównanym karbowaniem o wysokiej częstotliwości), przy czym on sam wyróżnia się dodatkowo niewiarygodną długością. That's massive! - to reakcja Amandy VandenBosch przy ocenie Oracle podczas Nationals. Przyznała też, że w klasie md/dark fawn poprzeczka w NZ jest ustawiona bardzo wysoko, porównując skalę osiągnięć do hodowli białych alpak.

Włókno Oracle jest jedwabiste w dotyku i zorganizowane w długie pasma. Jego bardzo mocną stroną jest doskonała jednorodność. Gdy ogląda się próbki z różnych miejsc nie widać grubszych włókien, włókna pierwszorzędowe są bardzo cienkie, karbowanie od nasady aż po końcówki oraz kolor wspaniale wyrównane.

AAFT
2017 (1):  FD 14.2  |  SD 3.5  |  CV 24.9  |  CF 100%  |  CRV  44.3
2018 (2):  FD 17.7  |  SD 3.9  |  CV 22.3  |  CF 99.6%  |  CRV  45.0

2020 (4):  FD 20.7  |  SD 3.8  |  CV 18.4  |  CF 98.2%  |  CRV 49.2


Oracle ma kompaktowe, dobrze zharmonizowane proporcje, masywną sylwetkę i piękny typ głowy. Jego ciało jest obficie obrośnięte gęstym runem. Wnosi silny kolor fawn we wspaniałym wydaniu, wraz z mistrzowskim rodowodem po stronie obojga rodziców. Wielokrotnie dowiódł swojej jakości zdobywając tytuły championa na licznych wystawach i w kolejnych grupach wiekowych. Posiada cały pakiet cech, które chcemy w kolejnych latach rozwijać w naszej hodowli.

 
Potomstwo Oracle:

W 2020 urodziło się pierwsze pokolenie jego dzieci. W typie są bardzo podobne do ojca. Ich włókno jest gęste, jedwabiste, z intensywnym połyskiem, o dobrej długości i wadze. Pojawia się organizacja w pasma. Styl karbowania jest wyrównany i obejmuje szeroko całe ciało. Oracle wyraźnie narzucił charakter włókna niezależnie od koloru. Welony jego dzieci (Gili, Petra i Uccello) zostały bardzo dobrze ocenione na III Fleece Show PZHA. Cieszy nas zwłaszcza wysoka punktacja za cienkość / odczucie w dotyku, wyrównanie w mikronach i brak włosów ościstych. Jego córka Alpakarium Gili zdobyła w tym konkursie tytuł Reserve Fawn Champion ze znakomitym wynikiem 81.5 pkt! Sędziował Robin Nasemann z amerykańskiego AOA (Alpaca Owners Association).

 
 
 
Matka Oracle: Lee Carrow Seventh Heaven (md fawn)

Historia hodowli skupia się zazwyczaj wokół słynnych samców, ale tym razem mowa o wyjątkowej samicy. Córka Camelot Tora, sama wkrótce po urodzeniu stała się legendą w Australii, Nowej Zelandii i Europie. Z wybitną jakością i gęstością runa, w 2008 wstrząsnęła australijską aukcją National Alpaca Show & Sale, gdzie została sprzedana za 56 tys. dolarów. Zakupił ją Peter Kennedy z australijskiej hodowli Canchones, by włączyć do programu transferu zarodków (ET) jako dawczynię cennego materiału genetycznego. W tym samym roku Canchones zakupiło również samca - Patagonia Celtic Rising Sun. W praktyce okazało się, że dają razem doskonałe potomstwo i zapis Rising Sun / Seventh Heaven wszedł do światowego kanonu "top genetics".

Niestety Seventh Heaven już odeszła, w wieku 11 lat. Miała łącznie 14 potomków, w tym 9 potomków w parze z Rising Sun (7 córek i 2 synów).
Oracle jest ich drugim synem i najmłodszym, ostatnim potomkiem Seventh Heaven. 

Synem Seventh Heaven (i przyrodnim bratem Oracle, po innym ojcu) jest również Softfoot Shamarra Trinity - obecnie jeden z kluczowych reproduktorów w hodowli Shamarra.

Ojciec Oracle: Patagonia Celtic Rising Sun (md fawn)

Rising Sun już dawno wyrobił sobie światową markę. Skończył 15 lat, jego włókno w tym wieku i po spłodzeniu ponad 200 potomków nie przekracza 22.5µ (pierwszy welon 15.5µ, SD 3.8). Bardzo gęsty, o doskonałej długości, utrzymuje wyrównane karbowanie i typowy dla siebie intensywny połysk. Jest jednym z najwybitniejszych synów Patagonia Celtic Triumph. Cechą szczególną Rising Sun jest faktyczna zdolność przekazywania ultra-delikatnego, lśniącego włókna z karbowaniem o wysokiej częstotliwości. Jego dzieci i wnuki od lat plasują się w czołówce nowozelandzkich wystaw.

Dziadkowie: Camelot Tor (Jolimont Attitude) i Patagonia Celtic Triumph (Shanbrooke Accoyo Tulaco)

Ikony światowej hodowli, wielokrotni (10 i 9 razy) zdobywcy tytułu Supreme Champion Huacaya w Australii.