top of page
alpaka

HODOWLA ALPAK | SAMCE


Shamarra Oracle

ur: 23/02/2017, Nowa Zelandia

genetyka: Australia / Nowa Zelandia / Peru

kolor: solid dark fawn / Ee1 Aa2

ojciec: Patagonia Celtic Rising Sun ET (Patagonia Celtic Triumph)

matka: Lee Carrow Seventh Heaven (Camelot Tor)

rodowód >

RES CHAMPION ADULT MALE & 1st Adult M/D Fawn Male
Temuka & Geraldine A&P Show 2019 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

CHAMPION M/D FAWN HUACAYA

& RES CHAMPION INTERMEDIATE MALE

NZ Agricultural Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

3rd Intermediate M/D Fawn Male

NZ National Show 2018 / sędzia: Amanda VandenBosch (USA)

 

RES CHAMPION M/D FAWN MALE & 2nd Intermediate M/D Fawn Male

Malvern A&P Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

RES CHAMPION JUNIOR MALE & 1st Junior M/D Fawn Male

Canterbury A&P Show 2017 / sędzia: Natasha Clark (AUS)

 

RES CHAMPION JUNIOR MALE & 1st Junior M/D Fawn Male

Ashburton A&P Show 2017 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

RES CHAMPION M/D FAWN MALE & 1st Junior M/D Fawn Male

SI Colourbration Show 2017 / sędzia: Lyn Dickson (AUS)

2nd M/D FAWN JUNIOR FLEECE / 81 pkt

Royal Easter Show 2018 / sędzia: Molly Gardner (NZ)

 

Przyglądaliśmy się Oracle od momentu jego narodzin. Wyczekiwane dziecko, kolejny i ostatni potomek słynnej w świecie pary Rising Sun i Seventh Heaven. Potem polecieliśmy do Nowej Zelandii poznać go osobiście, miał wtedy prawie 2 lata i kompletnie nas oczarował. Oracle odziedziczył typowe dla swojej rodziny cechy włókna (ultracienkie, doskonale wyrównane w mikronach, z karbikowaniem o wysokiej częstotliwości), przy czym on sam wyróżnia się dodatkowo niewiarygodną długością. That's massive! - to reakcja Amandy VandenBosch przy ocenie Oracle podczas Nationals. Przyznała też, że w klasie md/dark fawn poprzeczka w NZ jest ustawiona bardzo wysoko, porównując skalę osiągnięć do hodowli białych alpak.

Włókno Oracle jest jedwabiste w dotyku, lśniące, zorganizowane w długie pasma. Oglądając próbki z różnych miejsc w welonie praktycznie nie widać grubszych włókien - włókna pierwszorzędowe są bardzo cienkie, grubością i kolorem zbliżone do drugorzędowych. Karbikowanie od nasady aż po końcówki oraz kolor wspaniale wyrównane. 

AAFT
2017 (1):  FD 14.2  |  SD 3.5  |  CV 24.9  |  CF 100%  |  CRV  44.3
2018 (2):  FD 17.7  |  SD 3.9  |  CV 22.3  |  CF 99.6%  |  CRV  45.0

2020 (4):  FD 20.7  |  SD 3.8  |  CV 18.4  |  CF 98.2%  |  CRV 49.2


Oracle ma kompaktowe, doskonale zharmonizowane proporcje, masywną sylwetkę i piękny typ głowy. Całe ciało obficie obrośnięte gęstym runem. Wnosi silny kolor fawn we wspaniałym wydaniu, wraz z mistrzowskim rodowodem po stronie obojga rodziców. Wielokrotnie dowiódł swojej jakości zdobywając tytuły championa na licznych wystawach i w kolejnych grupach wiekowych. Posiada cały pakiet cech, które chcemy w kolejnych latach rozwijać w naszej hodowli.

Potomstwo Oracle

Wśród cech, które Oracle przekazuje potomstwu są pożądany, piękny typ i budowa, świetna długość włókna, połysk, jedwabiste odczucie w dotyku. U wielu dzieci pojawia się organizacja w karbikowane pasma (styl obejmuje często dużą część ciała od głowy po górną część nóg). Poza tym większość jego dzieci wyróżnia świetne wyrównanie mikronów (cienkie włókna pierwszorzędowe i redukcja włókien ościstych tzw. guard hair) - cecha którą ogromnie cenimy w hodowli.

 

W 2020 urodziło się pierwsze pokolenie jego dzieci Gili, Petra, Uccello. Są bardzo podobne do ojca. Ich welony zostały wysoko ocenione na III Fleece Show PZHA. Cieszy nas zwłaszcza świetna punktacja za cienkość / odczucie w dotyku, wyrównanie w mikronach i brak włosów ościstych. W 2022 kolejne wspaniałe dzieciaki - Shahin, Hermes, Biscotto, Gardenia, Umukoko, Chloe, Macadamia, Patrizia... Wyrazisty styl i organizacja na całym ciele, wyrównanie, połysk, wspaniałe odczucie w dotyku. I jak zawsze, konsekwentnie, piękny wygląd :)

Potomstwo Oracle na wystawach:

Alpakarium Shahin
86 pkt
GREY JUNIOR CHAMPION MALE
najwyżej oceniona alpaka Grey na wystawie
III International Fleece Show 2023, Niemcy
sędzia: Andrew Munn (AUS)
Alpakarium Hermes
85 pkt
MD FAWN JUNIOR RES CHAMPION MALE
trzecia najwyżej oceniona alpaka md Fawn na wystawie
III International Fleece Show 2023, Niemcy
sędzia: Andrew Munn (AUS)
Alpakarium Macadamia
79.5 pkt
2nd Brown Junior Female
III International Fleece Show 2023, Niemcy
sędzia: Andrew Munn (AUS)
Alpakarium Gili
81.5 pkt
RES CHAMPION FAWN 
III Fleece Show PZHA 2021, Polska
sędzia: Robin Nasemann (USA)
 
Matka Oracle: Lee Carrow Seventh Heaven (md fawn)

Historia hodowli skupia się zazwyczaj wokół słynnych samców, ale tym razem mowa o wyjątkowej samicy. Córka Camelot Tora, sama wkrótce po urodzeniu stała się legendą w Australii, Nowej Zelandii i Europie. Z wybitną jakością i gęstością runa, w 2008 zatrzęsła australijską aukcją National Alpaca Show & Sale, gdzie została sprzedana za 56 tys. dolarów. Zakupił ją Peter Kennedy z australijskiej hodowli Canchones, by włączyć do programu transferu zarodków (ET) jako dawczynię cennego materiału genetycznego. W tym samym roku Canchones zakupiło również samca - Patagonia Celtic Rising Sun. Z czasem okazało się, że dają w parze wybitne potomstwo i zapis Rising Sun / Seventh Heaven wszedł do światowego kanonu "elite genetics".

Seventh Heaven odeszła w wieku 11 lat. Miała 14 potomków, w tym 9 w parze z Rising Sun (7 córek i 2 synów). Oracle jest ich drugim synem i najmłodszym, ostatnim potomkiem Seventh Heaven. 

Synem Seventh Heaven (i przyrodnim bratem Oracle, po innym ojcu) jest również Softfoot Shamarra Trinity - obecnie jeden z kluczowych reproduktorów w hodowli Shamarra.

Ojciec Oracle: Patagonia Celtic Rising Sun (md fawn)

Rising Sun wyrobił sobie już światową markę. Skończył 15 lat, jego włókno w tym wieku i po spłodzeniu ponad 200 potomków nie przekracza 22.5µ (pierwszy welon 15.5µ, SD 3.8). Bardzo gęsty, o doskonałej długości, utrzymuje wyrównane karbikowanie i typowy dla siebie intensywny połysk. Jest jednym z najwybitniejszych synów Patagonia Celtic Triumph. Cechą szczególną Rising Sun jest faktyczna moc przekazywania ultra-cienkiego, lśniącego włókna z karbikowaniem o wysokiej częstotliwości. Jego dzieci i wnuki od lat plasują się w czołówce nowozelandzkich wystaw.

Dziadkowie: Camelot Tor (Jolimont Attitude) i Patagonia Celtic Triumph (Shanbrooke Accoyo Tulaco)

Ikony światowej hodowli, wielokrotni (10 i 9 razy) zdobywcy tytułu Supreme Champion Huacaya w Australii.